2018/2

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

slavnostní udílení prestižních cen Pojišťovna roku 2017 ovládla Česká podnikatelská pojišťovna prostřednictvím 1. místa v oblasti pojištění občanů, autopojištění, pojištění průmyslu a podnikatelů i 2. místa v kategorii Životní pojištění, v níž zvítězila Kooperativa pojišťovna. Ve specializovaném pojištění se na 1. příčce umístila ERV Evropská pojišťovna a pojišťovacím makléřem roku 2017 se stala společnost RESPECT. Díky anketě známe i nového držitele významného ocenění Osobnost pojistného trhu. Je jím pan Jiří Charypar, spoluzakladatel první české pobočky Allianz pojišťovny, jenž Pojistnému obzoru poskytl rozhovor o digitalizaci, vývoji v oblasti pojišťovnictví, ale také o největších hrozbách a příležitostech pro pojistný trh.

Česká asociace pojišťoven ve spolupráci se společností Principal engineering uspořádala 2. ročník odborné konference věnované pojištění kybernetických rizik – Cyber Insurance Conference 2018. Akce v pražském hotelu Occidental se zúčastnilo přes sto zájemců nejen z oblasti pojišťovnictví a IT služeb. Více popisuje článek v rubrice Na aktuální téma.

Provedená analýza ukázala, že v systému povinného ručení v segmentu osobních automobilů aktuálně chybí 12 % pojistného, když skutečné roční pojistné dosahuje 15,8 mld. Kč, zatímco celková výše škod a dalších nákladů spojených s vyřízením škod, správou smluv a s provozními náklady představuje částku 17,65 mld. Kč. Bližší údaje přináší Petr Jedlička, vedoucí oddělení pojistné matematiky a analýz společnosti SUPIN.